Yalova Kent Ormanı Gezi Rehberi

Yalova Kent Ormanı 2005 tarihinde yeniden yapılandırılıp halka açılmış olup Yalova’da Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Beldesi, Erikli yaylası mevkiindedir. Kent ormanının içinde 2 km uzunluğunda bir yürüyüş patikası, çok amaçlı kullanılan salon, spor alanları, çocuk oyun alanları, oturma ve dinlenme yerleri, tuvalet, mescit, piknik alanları, içme suyu ve lavabolar, çeşme, asma köprü, Erikli Çifte Şelaleleri ve seyir terasları bulunmaktadır.

Yalova Kent Ormanı Gezi Rehberi
Yalova Kent Ormanı Gezi Rehberi

Yalova Kent Ormanı ıhlamur, gürgen, meşe, kestane, çam ve kayın ağaçları ile donatılmış kuş sesleri eşliğinde doğanın insana sunduğu bütün güzelliklerin bir arada yaşanabildiği eşsiz bir yerdir. Kent ormanında kuruluş amacından dolayı ziyaretçiler tarafından ateş yakılması yasaktır. Mangal yakmak isteyen ziyaretçiler için orman yakınında bu amaca uygun yerler bulunmaktadır. Kent Ormanı Yalova’ya 29 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım tamamen asfalt yoldan olmaktadır.

Kent ormanının içerisinde yer alan Çifte Şelale ise son yıllarda özellikle İstanbul’da yaşayanların hafta sonları şehirden uzaklaşarak stres atmak için yeni gözde mekânı olmuştur. İstanbul’a yakın olması ve kamp kurma imkânı sunması nedeniyle insanlar sıklıkla bu yeri ziyaret etmektedirler.

Çifte Şelale’ye Kent Ormanı’ndan 2 kilometrelik patika yürüyüş yolu kullanılarak ulaşılabilmektedir. Yürüyüş yolunda asma köprü ve seyir terasları da yer almaktadır. Şelalelerin çevresinde bulunan yeşil alanlar kamp kurmak ve trekking için uygun doğal ortama sahiptir.

Kent Ormanı’nda ve şelalelerin çevresinde genellikle kayın, meşe, karaçam ağaçları geniş yayılım göstermektedir. Akçaağaç, kızılağaç, çınar, yabani kiraz, ıhlamur, yabani erik ağaçları ise az miktarda bulunmaktadır. Çalımsı bitkilerden yabani sarmaşık, kekik, katırtırnağı, güzellik çalısı, hiperikum, kocayemiş ve pençe çalısı ise bu mükemmel yere farklı bir güzellik katmaktadır.

Ayrıca orman, ayı, tilki, yaban domuzu, sincap, porsuk, çakal, kirpi, kaplumbağa, tavşan, üveyik, yılan, tahtalı güvercin, çil keklik, bıldırcın, sığırcık, karatavuk, çulluk, sakarmeke ve ağaçkakan gibi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çifte Şelale’deki ortam kuş sesleri eşliğinde doğanın eşsiz güzelliklerini insanlara sunmaktadır. Sıcak havalarda ziyaretçiler şelalenin buz gibi sularında serinleyebilmektedir. Kent Ormanı’nın en dikkat çekici özelliği ise oldukça dar bir alanda yayla, şelale ve göl üçlemesinin bir arada bulunmasıdır. Yani burada sıkılmak pek mümkün değil. Bölge şehir yorgunluğunu atmak isteyen doğa tutkunlarına ısrarla tavsiye edilmektedir.

Yalova Kent Ormanı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kent Ormanı’na giriş tamamen ücretsizdir. Bölgeyi istenilen her saatte ziyaret etmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.