Yalıkavak – Bodrum Tatil Yerleri

Yalıkavak – Bodrum Tatil Yerleri

Bodrum ilçesinin en önemli tatil yerlerinden biri Yalıkavak’tır. Bodruma olan yakınlığı ile birçok turistin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi havası ile de insanların ilgisini çekmiştir. Güzel koyları ile ünlü olan beldede yaz aylarında harika bir deniz sizi beklemektedir.

Yalıkavak Bodrum Tatil Yerleri

Yalıkavak tarihi M.Ö. 2000 yıllarına uzanmaktadır. Myndos Yarımadası’nda kurulan 8 kentten biridir. Helen, Roma ve Bizans egemenliğinden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı donanmasının içme suyu Paşa Limanı’ndan sağlanırdı.

Bir yarımada şeklinde olan Yalıkavak’ta birkaç tepenin dışında genellikle düz bir arazi hakimdir. Eskiden sadece süngercilerin yaşadığı bu belde günümüzde turizm ile birlikte önemli bir gelişim göstermiştir. Özellikle yabancı turistler yazın sıcağının ve denizin keyfini çıkarmak için beldeyi tercih etmektelerdir. Çok eski bir geçmişe sahip beldedeki kültür kalıntıları yine turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Beldede birçok modern turistik tesis ve restoran tatilcilerin gözdesi durumdadır. Halen doğallığını ve temizliğini korumayı başarmış Yalıkavak koylarında yüzmeye doyamazsınız. Yalıkavak ünlü Clup Flipper devre tatil köyüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Yalıkavak koyları yatçıların gözdesi konumundadır. Belde yat turizmine çok uygundur. Esintili havası geçmişte bölgeyi yel değirmenleri merkezi yapmıştır. Bu durum günümüzde rüzgar sörfü meraklıları için önemli bir belde olmasına neden olmaktadır. Yalıkavak kıyıları, dalış sporu severler için de önemli imkanlar sunmaktadır.

Denizin tadını çıkartırken arada doğa ile baş başa kalmak istediğinizde de belde size bu imkanı sunmaktadır. Tatile gittiğiniz zaman kısa sürede sizi de etkisi altına alacak olan deniz ve doğal güzellikler nedeni ile kolay kolay Yalıkavak’tan ayrılamayacaksınız. Özellikle sahip olduğu plajlar ve deniz suyunun temiz olması nedeni ile de birçok insan bu beldeyi tatil yapmak için tercih etmektedir.

Yalıkavak’ta ne yenir?
Yalıkavak köftesi meşhurdur. Yöresel lokum pilavı, otlu börek, gözleme, katmer tatlısı, fırın ekmeği, keşkek, ahtapot pilavı ve tabii taze balık. Yalıkavak’ta her bütçeye uygun yiyecek bulunabilmektedir. Sahilde denize karşı konumlanmış restoranların hepsi birbirinden güzel…

Yalıkavak’a nasıl gidilir?
Yalıkavak BODRUM’a 19 kilometre uzaklıktadır. Bodrum’dan Yalıkavak’a her yarım saatte bir minibüs seferi vardır. Özel otomobil ile Bodrum Torba’dan 15, Bodrum Ortakent’ten 14, Bodrum Gümüşlük’ten 10 kilometre uzaklıktadır.

One thought on “Yalıkavak – Bodrum Tatil Yerleri

  • Nisan, 2013 tarihinde, saat 7:36 am
    Permalink

    Altınoluk tatil yerleri ve turistik mekanları yaz mevsimi boyunca keyifli hotel motel ve pansiyonları uygun fiyatlara sunuluyor tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.