Side Gezi Rehberi

Side tarihle iç içe geçmiş bir kenttir. Yazın çok kalabalık olduğu için ören yerine ve çarşıya araba ile giriş yapılmamaktadır. Side ‘de bulunan tarihi yapılar M.Ö. 2. ve 3. Yüzyıl Roma çağına ait eserlerdir. Side limanı günün her saatinde cıvıl cıvıldır. Liman boyunca sıralanmış lokanta ve kafeler tatilcilere hizmet vermektedirler.

Side Gezi Rehberi
Side Gezi Rehberi

Side antik kenti ören yerine iyi durumdaki kent duvarları arasından ve şehrin ana kapısından geçilerek girilmektedir. Eskiden çok görkemli olan bu kapı bugün neredeyse fark edilmeyecek kadar haraptır. Ana kapıdan girildikten sonra sütunlu cadde başlamaktadır. Bu cadde agoraya ve tiyatronun önüne kadar gitmektedir.

Agoraya varmadan önce yolun sağında Eski Hamam kalıntıları bulunmaktadır. Bu hamam kalıntıları restore edildi ve müze haline getirildi. Müzede roma dönemine ait lahitler ve heykeller bulunmaktadır.
Tiyatroya yaklaşıldığında ise agora kalıntıları bulunmaktadır. Agoranın deniz tarafında, Side’nin devlet agorası bulunmaktadır.

Side antik kentinin en etkileyici yapısı olan tiyatronun girişinde, Anıtsal kapı ve çeşme kalıntıları göze çarpmaktadır. Tiyatronun yanında yolun kenarında ise erken Roma dönemine ait Dionyus Tapınağı bulunmaktadır. Tapınağın önündeki sütunlar ise Mısır’dan gelen dış sattım mallarıdır.

Side tarihi güzelliklerinin yanı sıra çok güzel denize ve doğaya sahiptir. Mavi ve yeşilin bir arada görüldüğü Side’de unutulmaz tatil geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.