Poyrazköy Gezi Rehberi

Boğaz’ın Anadolu yakasında, Karadeniz’e en yakın yerleşimlerden biridir Poyrazköy. Fazla kalabalık olmayan köy, tepeye kurulmuştur. Köye girilmeden sola, Poyrazköy pilajına yer ayrılıyor. Plaj, fazla büyük olmayan bir kumsal ve çevresindeki irili ufaklı tesislerden oluşuyor. Soyunma kabinleri, lokanta ve kahveler var.

Poyrazköy, rüzgara ve akıntıya karşı korunaklı bir köy olduğundan, tekne ve yatların demirlenmesi için uygun. Özellikle yazın tatil günlerinde koy teknelerle doluyor. Yat sahipleri, ya da biraraya gelip tekne tutanlar denize girmek için nispeten temiz olan Poyrazköy’ü seçiyorlar.

Poyrazköy Gezi Rehberi
Poyrazköy Gezi Rehberi

Poyrazköy’e gidiş yolu bir süre öncesine kadar askeri alanla çevriliydi. Askeri alan, köye girişi engellemiyordu ama Beykoz- Poyrazköy yolu üzerindeki sık ormanlık alanda durmayı ve piknik yapmayı yasaklıyordu. Yasak kalkınca yol boyu piknikçilerin akınına uğradı.

Poyrazköy’e Nasıl Gidilir?

Köye ulaşmak için Beykoz’u geçtikten yaklaşık 4 km sonra solda Poyrazköy – Anadolu Feneri tabelasını izlemek gerekiyor. Asfalt dar yol sık orman içerisinden keskin olmayan virajlarla yükseliyor. Karadeenize, Anadolu Feneri’ne doğru giderken solda Poyrazköy yön levhasını izleyerek boğaz kıyısına, Poyrazköye iniliyor.

Poyrazköy’de Ne Yenir?

Kıyıda basit ama taze balıklar bulunan lokantalar var. Mevsime göre balık çeşitleri bulunuyor. Fiyatlar İstanbul’a göre daha makul, ama gene de önceden fiyatları sorun.

Anadolu Feneri Gezilecek Yerler

Poyrazköy’e dönmeyip Karadeniz yönüne devam edildiğinde kısa bir süre sonra Anadolu Feneri’ne varılır.

Anadolu Feneri, İstanbul Boğaz’ının Karadeniz çıkış noktası. Adı, köydeki büyük fenerlerden geliyor. Karşı kıyıdaki Rumeli Feneri ile birlikte Boğazın girişini işaretliyorlar.

Fenerin yanıbaşında köy içinde boğaza ve Karadeniz’e hakim bir balık lokantası var ve kapalı ve açık alanları mevcut. Dilerseniz köye gelmeden yaklaşık 200 metre önce boğaz kıyısında başka bir salaş balıkçı lokantasına inen yola da girebilirsiniz.

Köyü geçip Karadeniz kıyısına inilebiliyor. Kabakoz olarak adlandırılan geniş çayırlık, Karadeniz’e dökülen bir dere ile bölünüyor, üzerinde de şirin bir köprü var. Köprünün öte yanı eskiden askeri alandı ve geçilemiyordu. Özellikle bahar ve yaz aylarında piknik yapmak için çok uygun. Çevreye küçük yürüyüşler düzenleyebilir, denize girebilirsiniz. Çevrede fazla tesis yok. Hazırlıklı gitmenizi öneririz. Yakındaki Poyrazköy’de lokanta bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.