Polonezköy Gezi Rehberi

İstanbul’un yanıbaşında ilginç bir köy var: Polonezköy! Alışılmış köylere hiç benzemeyen yeşile boğulmuş, çağdaş bir yerleşime “köy” demek aslında biraz uygunsuz düşüyor ama resmi statüsü böyle.

Baharla birlikte yaz sonuna kadar hafta sonları oldukça kalabalık oluyor, diğer günler daha sakin.

Güzel, geniş bahçeli yapıları; lokantaları, piknik alanları, yürüyüş, koşu ve pisiklet parkurları, biraz bakımsız da olsa ata binnerek yemyeşil doğanın içinde bol oksijenli geziler ilginiz. Çekiyorsa hemen Polonezköy’e gidin. İstanbul’un burnunun dibinde, Anadolu yakasında oturanlar için yarım saat bile sürmüyor isterseniz bir akşam yemeğine gidip dönebilirsiniz. Eski adıyla Adampol, yeni adıyla Polonezköy bir polonyalı köyü.

Polonezköy Gezi Rehberi
Polonezköy Gezi Rehberi

Peki ne arıyor İstanbul’da Polonyalı köyü? İşte kısa hikayesi:

1942’de Polonya işgal edilip paylaşılıyor. Prens Adam Czartoryski sürgünde bulunduğu Paris’ten bağımsızlık için mücadele başlatıyor. 1856’da Osmanlı, Kırım Savaşıo’na girerken Polonya’dan kaçan asker ve sivilleri toparlayıp Osmanlıyla birlikte savaşa katılıyor. Savaş sonrası da Sultan Abdeülmecit burada bir köy kurma izni veriliyor. Aslen Polonyalı, sonradan Osmanlı Mehmet Sadık Paşa kendi yazlık çiftliğinin bulunduğu bu köyde yerleşime önayak oluyor. Daha önce köyün sakinleri olan Katolik Lazarist din adamları da köyü terk ediyorlar. Polonyalılar o gün bu gündür burada oturuyyorlar. Gerçi gençleri çoğunlukla yurtdışına gitiği, yazlık edinen kentliler de çok arttığı için köyün Polonyalılığı biraz sulandı ama gene de ana karakterini koruyor. Çevreyi kendi anlayışına göre düzenleyen, kendi anlayışları ile evler kuran göçmenler Padişah Abdülmecit’in tarımsal üretimlerini vergiden muaf tutmasının da etkisiyle bir daha da ülkelerine dönmediler.

Polonezköy kar altında da bir başk agüzldir. Avcıların da gözde yerleri arasındadır. Tereyağının, peynirin en iyisinin üretildiği köyde bahçe içinde yemek yiyebilirsiniz. Misafirperverlikleri ile tanına köy sakinleri sizi gerçekten misafir gibi ağırlayacaklardır. Özel Polonya yemekleri yapan az sayıda yer de halen mevcuttur. Yaşlılar dünyadan, gençler de ülkeden göçtükçe bu çok orjinal köyden pek bir şey kalmayacak gibi. Dilerseniz piknik yapacak alanlar ve bisiklete binmek ve yürüyüş için de harika parkurlar bulacaksınız. Köyün en ünlü ürünü kiraz haziran ayında giderseniz iyi kiraz yeme ve satınalma fırsatınız olur. İstanbul’un bin frengi varsa biri de işte bu ilginç köy. Özgünlüğü tamamen yitip gitmeden bir görün. Hemen bu hafta sonu gidin.

Polonezköy’de Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Polonezköy’de her yer restoran. Kimisi bahçeli, kimisi kapalı çok sayıda ev, yemek servisi veriyor. Çeşit çeşit meze tabakları, ara sıcak ve sıcak çeşitleer seriliveriyor masaya. Mangal da veriyorlar.

Köyün girişinde tavuk ve et çeşitleri bulunduran mütevazi lokantalar var.

Ama farklı bir ortamda yemek yemek istiyorsanız eğer, köy meydanındaki 85 yıllık bir evin resterasyonu ile turizme kazandırılan Leonardo Restoran’ı deneyebilirsiniz. 80 Kişilik rustik tarzda döşenmiş kapalı mekan ile, bahçesi bulunan restoranın öğlen yemeklerinde sunulan açok büfesi çok zengin. Akşamları ise alakart menü uygulanıyor.

Polonezköy’e Nesıl Gidilir?

Polonezköy’e Fatih Köprüsünün anadolu tarafından girişi öncesinde son çıkış olan Beykoz çıkışından dönüp Polonezköy tabelalarını izleyerek ulaşabilirsiniz. Polenezköy’e Beykoz’dan dolmuş bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.