Mersin Mağaraları

Mersin Mağaraları

Mersin doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzelliklere de sahiptir ve yılın 310 gününü güneşli geçirmektedir. İlin kuzeyini kaplayan Toros Dağları’nın eteklerinde ormanlar ve yeşil yaylalar uzanmaktadır. Yaz çok sıcak geçmekte fakat sonbahar- kış ayları güneşli ve ılık havasıyla çok cazip bir şehirdir. Mersin gezinizde görmeniz gereken doğal güzellikler arasında mağaralar da bulunmaktadır.

Mersin Mağaraları


Cennet Çöküğü Mağarası
Yer altı deresinin yol açtığı kimyasal erozyon sonucu tavan çökmüş ve büyük bir çukur oluşmuştur. Bu çöküğün içine 400 ün üzerinde taş basamaklı bir merdivenden inilmektedir. 300. basamaktan sonra kiliseye ulaşılmaktadır. Meryem Ana Kilisesi inanç turizmi açısından önem taşımaktadır. Bu mağaraya inmek çok yorucu fakat görmeye değer bir yer. Kilisenin girişindeki kitabede V. yüzyılda Paulus adındaki bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithaf en yaptırıldığı yazmaktadır. Bu mağara Narlıkuyu Kasabasında Hasanaliler Mahallesinde bulunmaktadır.

Cehennem Çukuru
Bu mağara cennet çöküğünün 75 m. kuzeyinde bulunmakta olup oluşumu Cennet Çöküğü gibidir. 128 m. derinliğindeki bu çukura inmek mümkün değildir. Burayı küçük bir balkona çıkarak seyredebilirsiniz. Bu mağaraları gezmek için en uygun mevsim sonbahar ve kış aylarıdır. Hava soğukken dahi bu mağaralara inip çıkmak çok zor bunaltıcı sıcaklarda neredeyse imkansız. Cennet ve Cehennem Mağaraları tam bir doğa harikası olup mutlaka görmelisiniz.

Mersin Mağaraları

Yalan Dünya Mağarası
Anamur-Silifke yolu üzerinde Aydıncıktan sonra Gülnar yol ayrımından sonra 13 km mesafededir. Şelale Mahallesinin yaklaşık 1 km kuzey batısında bulunan Yalan Dünya tepesi mevkiindedir.

Mağaranın içersinde sarkıt, dikit ve kolonlar bulunmaktadır. Giriş kısmında bulunan büyük salonda dağınık biçimde seramik parçaları bulunmuştur. Mağaranın iki giriş ağzı bulunmakta olup bu giriş ağızları arasındaki mesafe 100 m. kadardır.

Astım Mağarası
Cennet ve Cehennem Mağaralarının kuzey batısında bulunmaktadır. Mağaraya helezonik demir merdivenle inilmektedir. Mağaranın oluşumu 3. jeolojik döneme uzanmakta olup dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür. Mağarada nem oranı çok yüksektir. Yazın % 85 kışın ise %95’e kadar nem oranı yükselmektedir.

Yedi Uyurlar (Eshab-Kehf) Mağarası
Müslüman ve Hıristiyanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilmektedir. Mağara Tarsus ilçesinin 14 km kuzey-batısında bulunan Dedeler Köyünde bulunmaktadır. Mağara dört köşe şeklindedir ve 20 basamakla mağaraya inilmektedir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan cami bulunmaktadır.

Köşekbükü Mağarası
Anamur ilçesine 9 km uzaklıkta bulunan Ovabaşı Köyünde bulunmakta olan mağara üç bölümden oluşmaktadır. 20.000 yıllık bir geçmişe sahip olan mağara 500 metre karelik bir alan kaplamaktadır. Mağaranın birinci bölümünün adı Huzur, ikinci bölümün Şifa, üçüncü bölümün adı ise Dilek’tir. Bu mağaranın astım hastalarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.