Maşukiye Gezilecek Yerler

Hafta sonu İstanbul’dan biraz uzaklaşıp doğayla içiiçe gezmek istiyorsanız Maşukiye Gezilecek Yerler açısından mükemmel bir seçenek. Sapanca Gölünün kıyısından çıkılan ve “Aşıklar Köyü” olarak anılan Maşukiye, yaz mevsimi hafta sonlarında oldukça kalabalık oluyor. Ama artık yemyeşil vadide sıralanan kır lokantaları ve piknik masaları yazın olduğu kadar sonbahar ve kış aylarında da doğa ile baş başa kalıp temiz hava almak isteyenlerin iligisini çekmeye başladı.

Çınar, kestane, meşe, ıhlamur ağaçları altında deniz alabalıkları veya piknik için getirdiklerinizi yerken soğuk pınarların iştah açıcı suyu ve kuş sesleri size eşlik ediyor. Vadinin doğal klima ortamına sahip olduğunu yazın en sıcak aylarında bile serin olduğunu hatırlatalım. Maşukiye‘de yemek sonrası semaver hazırlayan çay bahçeleri çaylarında dağdan inen iştah açıcı ve hazmettirici özelliği olan pınar suyunu kullanıyorlar.

Maşukiye Gezilecek Yerler
Maşukiye Gezilecek Yerler

Güzel bir sofra, ardından demli bir çay güzel ama biz yine de üşümeyip kısa bir yürüyüşe çıkmanızı istiyoruz. Alabalık vadisinde yukarı doğru 5-10 dakikada ulaşabileceğiniz bir şelale bölgenin hoş sürprizi, yol kenarında mağaralar da var ama henüz içi gezi alanı olarak düzenlenmemiş.

Bu yürüyüş sırasında mevsiminde ıhlamur toplayanlara da rastlayabilirsiniz. Maşukiye içinden top sahası yanından ulaşılabilen çiçek galerisi iç ve dış mekan çiçeklerindeki çeşitliliğin yanı sıra uygun fiyatlarıyla ilgi çekiyor.

Kartepe eteklerindeki Maşukiye ise temiz havası, sık ve yemyeşil bitki örtüsü, şelalesi, mağaraları ve alabalıklarıyla piknikçilerin gözdesi.

Maşukiye’de Ne Yenir?

Yaz kış açık olan kır lokantalarının kapalı kısımları var ama doğa severler kışın kar seyrederek yemek yemenin güzelliği karşısında açık alanları tercih ediyorlar. Yemyeşil vadideki içkili veya içkisiz kır lokantaları, balıklarını hemen yanıbaşlarında bulunan alabalık üretme havuzlarındanalıyorlar. Pişirmede lezzet yarışına giren lokantalarda yediğiniz balığı beğendiyseniz dönüşte evinize götürmek için satın alabilirsiniz.

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan çıkanlar, otobanı tercih ederlerse Sapancı- Arifiye kavşağından Maşukiye’ye dönecekler. Trenle gelmek de mümkün. Ayrıca minibüs, otobüs seferleri de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.