Kuşadası Tatil Yerleri

Kuşadası Tatil Yerleri

Kuşadası, Aydın’ın İl merkezine 71 km uzaklıkta ilçesidir. Ege denizinin kıyısında yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak Güneyde ise Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi İzmir, Efes, Meryem Ana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris ve Bodrum gibi önemli turistik merkezlere yakınlığı sayesinde stratejik bir noktada bulunur.

Kuşadası Tatil Yerleri

Aynı zamanda Kuşadası Limanı Yunanistan’a ait Sisam Adası’na (Susam) yakınlığı esinde Türkiye’ye gelen turistlerin ikinci önemli kapısı konumundadır. 1954 yılına kadar İzmir’in bir ilçesi olan Kuşadası bu tarihten itibaren Aydın İli’ne bağlanmıştır. Son yıllarda gelişen konut yapımı nedeniyle ilçe doğal güzelliklerini yavaş yavaş kaybetmektedir. İlçenin yüz ölçümü 264 kilometrekare nüfusu ise 50.000 civarındadır.

Kuşadası zengin plajları, deniz, kum ve güneş ile en önemli Ege Bölgesi tatil yerlerinden biridir. Özellikle Fransız turistler tarafından çok tercih edilen Kuşadası, yurtdışında en fazla tanınan tatil merkezlerindendir. Kuşadası’nda çok sayıda kaliteli otel ve tatil köyü bulunmaktadır.

Kuşadası’nın ilk ne zaman ve kim tarafından kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. İlçenin yakınında bulunan Yılancı Burnu ismiyle bilinen yerde, Efes’e bağlı Neopolis ismi ile İyonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Şehir ilk olarak Pilavtepe eteklerinde Andız Kulesi denile yerde kurulmuştur. Bir süre sonra Bizanslılara ait olan bu topraklarda Venedik ve Cenevizliler ekonomik bakımdan egemen hale gelmişlerdir. Kent o zamanki ulaşım güçlüğü nedeniyle bugünkü yerine taşınmıştır.

2 thoughts on “Kuşadası Tatil Yerleri

 • Mart, 2013 tarihinde, saat 11:29 pm
  Permalink

  Yıllar önce Türkiye’nin en gözde tatil beldesiydi. Turizm burada inşaat sektörüne yenik düştü. Geleceği göremeyen belediyeciler şehrin dokusunu bozdu. her ne kadar liman çevresi ve çarşı merkezi yine de güzel olsa da eski tadı tuzu kalmadı diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • Mart, 2013 tarihinde, saat 2:20 am
  Permalink

  Haklısınız, ne yazık ki inşaat sektörüne yenik düşmeyen çok az tatil beldesi kaldı. Kalanları da korumaya pek niyetli değiliz gibime geliyor. Kuşadası yabancılar tarafından ilk keşfedilen yerlerden biriydi ve şu an için sanki bir büyük şehir görüntüsünde.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.