Hafta Sonu Abant Gezisi

Hafta Sonu Abant Gezisi yapmayı düşünüyorsanız, Abant her mevsim güzeldir. Ama en çok her yanın karla kaplandığı, gölün buz tuttuğu kış aylarında. Abant hem Ankara hem de İstanbul’dan hafta sonu tatili veya günübirlik gezi için mükemmel bir seçenek.

Abant, çevresi çam, köknar ve kayın ormanlarıyl çevrili küçük bir göl. Kışın hemen hemen dört ayı her taraf karla örtülüyor ve gölün yüzeyi buzla kaplanıyor. Buz çok sağlam gibi görünsede üzerinde yürümeyi hiçbir şekilde denemeyin. Abant hafta sonları olduça kalabalıklaşıyor. Özellikle de kış aylarında. Göl çevresindeki tesislerde kalanların kalabalığına, bir de günübirlik gelenler ekleniyor Abant’da günü geçirmenin en keyifli yolu göl çevresinde dolaşmaktır. Tamamı olmasa da bir böümünü yürüyerek dolaşın. Temiz da havasını doldurun ciğerlerinize, dinçleştiğinizi hissedeceksiniz. Dilerseniz faytonla ya da atla da dolaşabilirsiniz. Yol buzluysa kızak da kulanılıyor. Göl turunun en keyifli yanlarından biri, yorulup karnınız acıktığında birşeyler yiyip içmek için iyi günübirlik tesislerin olmasıdır.

Hafta Sonu Abant Gezisi
Hafta Sonu Abant Gezisi

Abant yalnız kış günlerinde değil, diğer mevsimlerde de güzeldir. İlkbaharla birlikte gölün yüzeyi nülüferlerle dolar. Parlak yüzeyi gölü çevreleyen yemyeşil dağların görüntüleri düşer. Binbir çiçek, yabani bitki fışkırır her yandan.

Gölde ücret karşılığı alabalık ve benekli mercan avlanabiliyor. Kara avcılığı da mümkün olabiliyor.

Abant’da sadece haftasonu tatili değil, daha uzun süreli tatilleri de düşünebilirsiniz.

Abant’dan yaklaşık yarım saat mesafedki Mudurnu ile Bolu, Gölcük, Yedigöller, Kartalkaya günübirlik gidilebilecek yerler arasındadır.

Abant’ta Ne yenir? Nerede kalınır?

Güvenli bir yemek için otellerin lokantalarını seçebilirsiniz. Tereyağında alabalık veya et-mangal denemekte yarar var.

Abant’a Nasıl gidilir?

İstanbul- Ankara otoyolu, Bolu dağında E-5 ile birleşiyor. Bolu dağını aşıp Koru Motel’i geçtikten sonra, Bolu’ya girmeden sağa Abant yolu ayrılıyor. Abant Gölü 18 km ileride. Denizden yüksekliği 1450 metre olan göle, hafif eğimle ve yeşillikler arasından çıkılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.