Foça Tatil ve Gezi Yerleri

Gediz Irmağı’nın Ege Deniz’ine döküldüğü yerin kuzeyinde Foça yerleşim birimi bulunmaktadır. Kent Luwi’lerce kurulmuştur. Kentin adı orjinalinde “Pauwaka” olup “Sulu Yer” anlamındadır. Antik Lidya’da bu isim sonraları Fokaia’ya dönüşmüştür. Truva Savaşı’ndan dönenlerle büyüyen kent, M.Ö. 5. yy’da Perslere karşı direnmiş ve daha sonra Delos Birliği’ne üye olmuştur. M.Ö. 494’de, Milet kenti önündeki Lade Deniz Savaşı’na 3 gemiyle katılan kent, daha sonra Makedon, Seleukos, Bergama, Roma ve Bizans egemenliğine girmiştir. Foça, 11. yy’da Türk Caka Bey tarafından alınmışsa da, 1275’te Cenevizlilerin eline geçmiştir. Bu dönemde kentin dışında bir kale inşa edilmiştir.

Foça Tatil ve Gezi Yerleri

Foçalılar, denizcilikte çok ileri gitmişler, Miletlilerle birlikte Lampsakos, Amisos ve Fransa’daki Marsilya kentlerini kurmuşlardır. 1455 yılında ise Foça, Osmanlı topraklarına katılmıştır. Antik dönemden bugün, Şeytan Hamamı olarak adlandırılan bir kaya mezarı, Athena Tapınağı’ndan birkaç sütun parçası kalmıştır. Foça, Anadolu halkının Ayı Balığı olarak tanıdığı fok balığından ismini almakta olup, bu balık yöredeki su altı mağaralarında yaşamaktadır. Balık, koruma altına alınmış olup, kentin sembolüdür.

Foça’nın neleri ünlüdür : Foça bugün, fok balığı, doğal yapısı korunmuş turizm merkezlerinden olup, balıkçı restoranları ve su altı sporlarıyla ünlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.