Eğirdir Tatil Rehberi

Eğirdir, Ispartanın en önemli turizm beldelerinden biridir. Burası doğal güzellikler ve tarihi geçmişi açısından tatil yapmak isteyenler için büyük bir potansiyele sahiptir. Eğirdir, Isparta’dan yaklaşık 25 km uzaklıkta, Eğirdir Gölü‘nün kıyısında kurulmuş.

Eğirdir tarih sahnesine . 2000-1200 yılları arasında hüüm süren Arzava krallığı ile çıkmıştır. Lidya’lılar tarafından yapılan ve Selçulularca onarılan kalesi ayaktadır. Gece ışıklandırmasıyla çok güzel grünüyor.

Eğirdir Tatil Rehberi
Eğirdir Tatil Rehberi

Başka tarihi kalıntıların da izlenebildiği ama daha çok eski Eğirdir evleriyle dikkat çeken yarımada üzerinde göl manzaralı çok sayıda lokanta va küçük pansiyon var. Karnınız acıktıysa bir lokantaya girip tavada levrek ısmarlayabilirsiniz. Yanında yaprak dolma getirirlerse nereden çıktı diye şaşırmayın, tadına doyamayacaksınız.

Eğirdir’de Nerede Kalınır?

Üç yıldızlı Eğirdir Hotel, bir yıldızlı Atabey Otel ve Üniversite’nin Mavi Göl Oteli arasında seçim yapın. Üç otelin de dışarıya da servis veren lokantası var. Göl balıklarının tadına da bakabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda lokanta var. Yaprak sarma (dolma) istemeyi de unutmayın.

Şehre giriş çok güzel bin manzara eşliğinde olur. Tepede durup, kentin üzerine kurulduğu yarımadayı ve göl manzarasını seyretmeli.

Göle uzanan yarımada, yüzyıl başında iki küçük ada olan Nis (Yeşilada) ve Candan’ın göl durdurulup bağlanmasıyla oluşmuş, eski özgün güzelliğinden de çok şey kaybetmiş. İki küçük ada şimdi eski siyah-beyaz fotoğraflarda görülebiliyor ancak.

Kentin büyümesiyle kaybolan özgünlüğüne rağmen, çok güzel, temiz ve sakin bir kenttir Eğirdir. Kapadokya’dan Pamukkale’ye giden tur otobüsleri Konya üzerinden gelip Eğirdir’de ya öğle yemeği için, ya da akşam konaklamak için dururlar.

Kent merkezindeki kervansaray, medrese, Baba Sultan ve Eflatun Dede türbeleri iyi durumdadır.

Nis adası üzerindeki Bizans Kilisesi iyi durumdadır. İnanç turizmi ve hoşgörü etkinlikleri kapsamında bu kilise, Rum Fener Patriği Bartelomeus’un katıldığı bir ayinle Nisan 2000’de ibadete açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.