Didim Tatil Yerleri

Didim Tatil Yerleri

Didim, Aydın’ın turistik ilçelerinden bir tanesidir. Doğuda Muğla, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarım ada niteliğindedir. İlçenin yüz ölçümü 402 kilometrekare 2000 yılı sayımlarına göre nüfusu ise 37.395’dir. ilçede 3 belediye ve 5 köy bulunmaktadır.

Didim Tatil Yerleri

9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke İlçesine bağlı iken bu tarihten sonra Yenihisar kasabası merkez kabul edilmek üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Balat, Batıköy, Denizköy, Yalıköy ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile ilçe olmuştur. 1999 yılında ise Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir. İsmin, isim benzerliği yaşanmaması için dünya üzerinde hiçbir yerde bulunmayan kök olarak DIDYMAİON’dan gelen Didim olarak değiştirildiği bilinmektedir.

İlçe ekonomisi genel anlamda tarıma ve turizme dayanmaktadır. İlçede yetiştirilen ürünler arasında pamuk ve buğday birinci sırada yer almaktadır. Hayvancılık ise pek yaygın değildir. Sadece tüketim ihtiyacını karşılamak için yapılır ve genellikle küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Yaz aylarında önemli sayıda turist çeken ilçe asıl ekonomisini buradan elde etmektedir.

Altınkum Didim’in Dünyaca ünlü plajıdır. Altınkum rüzgar sörfü ve diğer su sporlari için essiz imkanlar sunmaktadır. Ayrıca, kano sevenler için burada kano yapma imkanı bulunmaktadır.

Didim’de lüks otellerin yanında son derece cazip fiyatlara ucuz pansiyonlar da bulunmaktadır. Yöre her türlü bütçeye uygun ucuz tatil imkanı sunmaktadır.

Didim’de ne yenir?

Didim’de klasik yemekler ve yöresel yemekleri bulabilirsiniz.
– Keşkek
– Yuvarlama
– Paşa Böreği
– Sardalya Izgarası

Didim yöresine özgü yöresel yemeklerdir

Didim’de neler yapılır?

– Aphrodisias antik kenti ile Didyma Apollon tapınağını mutlaka ziyaret etmelisiniz.
– Didim’e özgü zeytinyağlı yemeklerden, Didim’in nefis incirinden, şaheser üzümlerden yiyebilirsiniz.
Turunç reçelinin tadına bakabilirsiniz.
– Altınkum’da denize girme keyfini yaşayabilirsiniz.
– Sahte Cennet ve Kazıklı Koyu gezebilirsiniz.
– Milet ve Prienne antik kentlere ait kalıntıları gezebilirsiniz.
– Mavi ile yeşilin kucaklaştığı Akbük’ü gezebilirsiniz.
– Akköy’de bulunan tarihi kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.
– Didim’e has Sardalyelerden afiyetle yiyebilirsiniz.
– Balat Köyündeki Milet Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Didim’e nasıl gidilir?

Söke – Milas Karayolu’nun 29. km’sinden (Dalyan Sapağı’ndan) sağa dönün, 24 km. sonra Didim’e varırsınız. Didim’e, İzmir ve Söke otogarlarından sürekli araç bulunmaktadır. Didim’e taş yollardan, dar sokaklardan, beyaz, Rum stili, küçük evlerin arasından geçerek varıyorsunuz.

2 thoughts on “Didim Tatil Yerleri

  • Nisan, 2013 tarihinde, saat 10:32 pm
    Permalink

    Didim’e ilk kez 15 yıl önce gittim. Süper bir tatil geçirmiştim. Geçen yaz gittiğimde çok gelişmiş buldum. Yine güzeldi ama eski tadı alamadım diyebilirim. Belki o zamanlar gençtik arkadaşlarla beraber gittiğimiz için daha fazla eğlenmiş olabiliriz.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.