Cunda Adası Gezi Rehberi

Cunda Adası Ayvalık’ın karşısında bulunmakta olup 1964 yılında yapılan bir köprü ile adaya ulaşılmaktadır. Ayrıca Ayvalık’tan Cunda adasına belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Otomobilinizle adaya giderseniz aracınızı girişte park edip adayı yürüyerek gezebilirsiniz.

Cunda Adası Gezi Rehberi
Cunda Adası Gezi Rehberi

Adanın içindeki dar sokaklar ve eski Rum evleri çok güzel ve gezdikçe sizi kendine daha da hayran bırakmaktadır.

Adada sahil boyunca yürüyebilir tüm güzellikleri görebilirsiniz. Ayrıca denize girmek için birçok plaj bulunmaktadır. Patrice Köyü adanın öbür tarafında ve sessizdir. Burada tertemiz güzel denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adaya günübirlik gidip gezebileceğiniz gibi konaklamakta mümkündür. Cunda adasında kalabileceğiniz çok güzel butik oteller bulunmaktadır. Adayı gün içinde gezip akşam saatlerinde gün batımını izlemek için Sevim&Necdet Kent kitaplığı ve Cafe Nostalji ‘ye gidebilirsiniz. Bu tepeden Cunda adası ve etraftaki tüm güzellikleri panoramik izleyebilirsiniz. Siz manzaranın keyfini çıkartırken çocuğunuz kitaplıkta bulunan kitaplarla vakit geçirebilir. Burada büyüklere ve çocuklara göre çok kitap bulunmakta olup. Kitaplar adeta sizi büyülemek için yarışıyorlar.

Adada tarihi yapılardan Taksiyarhis Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür vakfı tarafında restore edilen müze çok güzel olup mutlaka gezilmelidir.

Cunda adasına gidip te Taş Kahve’de kahve içmeden dönmek olmaz. Tarihi taş değirmende kahveyi öğütüp hemen bol köpüklü kahve yapılarak servis edilmektedir. Güzel bir ada gezintisinden sonra bu güzel lezzetli kahveden içip temiz deniz havasını soluyabilirsiniz.

Günün son ışıkları ile birlikte sahilde bulunan balık lokantalarında balık yiyebilirsiniz. Lokantaya girmeden önce kapıda fiyatları öğrenebilir müşteri çokluğuna göre pazarlık yapabilirsiniz. Lokantaya karar verdikten sonra sadece balıkla yetinmeyin Ege’nin ot mezelerinin de mutlaka tadına bakın. Hindiba, arapsaçı, istifno, turp otu gibi Ege otlarından yapılan meze ve yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.