Çamlıhemşin – Rize Tarihi Yerler

Çamlıhemşin – Rize Tarihi Yerler

Rize ilinin bir ilçesi olan Çamlıhemşin ilçesi doğal güzelliklere sahip cennetten bir köşe adeta. Çamlıhemşin’e gitmek için çok nedeniniz var muhteşem yaylaları (Ayder, Anzer, Pokut), havası, şifalı Ayder kaplıcası ve tarihi güzellikleri. Bu doğal güzelliklerin içersinde bulunan ve doğayla bütünleşmiş Hemşin evleri. Bu manzarada bakmaya doyamayacağınız el işçiliğiyle yapılmış evler. Gürül gürül akan akarsuların üstüne yapılmış olan Taş Kemer Köprüler. Zil Kale ve Kale-i Bala. Bütün bu tarihi güzellikler bu uçsuz bucaksız manzaranın ve güzelliğin ayrılmaz bir parçası. Doğa turizmi için mükemmel olan yaylalarda göreceğiniz güzelliklere bakmaya doyamayacaksınız. Bir de bu tarihi yapılarla birlikte doğal güzelliği fotoğraflamak ayrı bir keyiftir. Elinizden kamera ve fotoğraf makinenizi bırakamayacaksınız. Çamlıhemşin yaylaları trekking için son derece uygundur.

Çamlıhemşin - Rize Tarihi Yerler

Zil kale
Rize ili, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan kale bölgedeki en ilgi çekici eserlerdendir. İlçe merkeze 15 km uzaklıkta olan kale Fırtına Deresinin batı yamaçları üz erine kurulmuştur. Sarp kaya kütlesine kurulmuş olan kale denizden 750 m,dere yatağından 100 m yüksektedir. Kale iç kale, orta surlar ve dış surlardan oluşmaktadır.

Kalenin yapılış tarihini belirtecek kesin kaynaklar olmamakla birlikte 14. ve 15.yy yapıldığı tahmin edilmektedir.

Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönünde bulunan patika yoldan ulaşılabilmektedir.

Kale-i Bala
Çamlıhemşin ilçe merkezine uzaklığı 40 km olup Hisarcık Köyü sınırları içersindedir. Fırtına Deresi’nin kaynaklarına hakim bir noktada kurulmuş olan kalenin diğer bir adı da Varoş Kale’dir. Kalenin surları hasar görmüştür. Kale çevresinde bazı yayla yerleşimleri bulunmaktadır.

Kale duvar işçiliği bakımından benzerlikler göstermektedir Zil Kale ile. Aynı zamanda yapım tarihide 14-15yy olarak tahmin edilmektedir. Kalenin şekli dikdörtgen olarak tanımlanabilir. Kalenin giriş kapısı kuzey batıdadır. Kalenin ortalama uzunluğu 70 m genişliği ise 25 m dir.

Çamlıhemşin - Rize Tarihi Yerler

Taş Kemer Köprüler
Fırtına Deresi boyunca değişik büyüklükte 10 adet kemer köprü bulunmaktadır. Yapım tarihleri tam olarak bilinmemekle birlikte 150 yıllık oldukları düşünülmektedir. Bölge dik yamaçlardan oluşmaktadır buda akarsuların denize hızlı akarak derin vadiler oluşturmasına neden olmuştur. Bundan dolayı da yöre halkı karşısına çıkan akarsu vadilerini geçip evlerine, yaylalarına ve tarım alanlarına ulaşmak için köprüler inşa etmişlerdir.

Köprülerin tümü de kemer biçiminde yapılmıştır. Bunun nedeni de sık sık taşan akarsuyun altında kalmamasını sağlamaktır. Taş daha dayanıklı olduğu için tahta yerine taştan inşa etmişlerdir. Düzgün kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır. En yüksek köprülerden biri Şenyuva Köprüsüdür. Bu köprülerin Osmanlı döneminin son zamanlarında yapıldığı düşünülmektedir.

Hemşin Evleri
Doğu Karadeniz’in muhteşem manzarasında tepelere serpilmiş olan konaklar doğayla adeta bütünleşmiş. Bu doğadaki güzel görüntüye rağmen bu evlere ulaşım çok zordur. Genelde patika yollardan yürüyerek bu evlere ulaşılmaktadır. Bazen birkaç evlik gruplar halinde bazen de birbirinden bir, iki kilometre uzakta yapılmışlar. Bu konakların yapımlarında ağırlıklı olarak ahşap kullanılmış. Az bulunduğu için ikinci derece kullanılan yapı malzemesi de taştır.

Evler yamaçların eğimine uyarak bodrum kat ve üste iki kat şeklinde yapılmıştır. Bodrum katlar ahır olarak kullanılmıştır. Türk evinde en önem verilen yer odayken Hemşin evlerinde aşhanedir. Evlerin dış cepheleri süsleme ve mimarisiyle ön plana çıkarılmıştır. Duvarların yağmurdan korunması için saçaklar çok geniş tutulmuştur.

Ahşap ev ustaları oyma sanatının en güzel örneklerini sergilemişlerdir evlerin yapımında. Kapı, pencere ve köşe bağlantılarında işçilik çok güzel görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.