Ayvalık’ta Tatil Fırsatı

Ayvalık’ta Tatil Fırsatı

Ayvalık Ege Bölgesi’nde Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Kuzeydoğusunda Burhaniye, güneydoğusunda İzmir, kuzey ve batısında ise Ege Denizi yer almaktadır. Cunda Adası da yine ilçenin sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe alçak tepelik alanlardan oluşur. Madra Dağı’nın uzantıları ilçenin güneydoğusuna kadar uzanır ve denize doğru gittikçe yüksekliğini kaybeder. Burada kalan kesim alçak tepecik halindedir. İlçenin ovaları daha çok kıyı kesimde bulunur ve bu ovalardan güney ve güneybatıda düz, kuzeyde ise daha yüksektir.

Ayvalık'ta Tatil Fırsatı

Ayvalık Balıkesir’in en önemli ilçelerinden biridir. İrili ufaklı 22 adaya sahiptir. En beğenilen Ege Bölgesi tatil yerlerinden biridir. Yük ve yolcu gemilerinin aktif olarak kullandığı iskele ve yat limanı şehir merkezidir. İlçeden geçen en önemli kaynağı Ege Denizi’ne dökülen Madra Çayı’dır. İlçenin yüz ölçümü 226 kilometrekare olup nüfusu 58.738’dir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Sarmısaklı plajı, Cunda Adası, Şeytan Sofrası yerli yabancı turistler tarafından en beğenilen yerlerdir. Ayvalık’ta ucuz pansiyonlar, lüks oteller özetle her türlü bütçeye uygun tatil imkanı vardır. Yazları fazla sıcak ve rutubetli olmayan havası tatilciler tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

İlçenin ekonomisi tarım ve turizme dayanmaktadır. İlçede en önemli gelir kaynağı burada yetişen zeytin ve bu bitkinin sanayi kollarıdır. İlçede zeytin bahçeleri büyük bir yer tutar. Bunun yanı sıra çam fıstığı, mandalina ve bağcılık da önemli gelir kaynaklarıdır. Bağyüzü Köyü’nde yetiştirilen Kozak Üzümü en meşhur ürünlerden biridir.

Ayvalık’a nasıl gidilir?

İstanbul’a 520 km’dir
İstanbul’dan Ayvalık’a 3 şekilde gidebilirsiniz.
Kocaeli üzerinden, Yalova, Bursa, Balıkesir üzerinden Ayvalığa ulaşabileceğiniz gibi, Yenikapı’dan arabalı vapur ile Bandırma’ya geçebilir, oradan Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Üçüncü seçenek ise; Tekirdağ, Çanakkale boğazından arabalı vapur karşıya geçerek Ayvalığa ulaşabilirsiniz.

Ankara’ya 650 km’dir. Eskişehir, Bursa, Balıkesir yolu üzerinden Ayvalığa ulaşabilirsiniz.

İzmir – Ayvalık arası ise 150 km’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.