Ayvalık Tatil Yerleri

Ayvalık Tatil Yerleri

Ayvalık, Ege Bölgesi Edremit Körfezi‘nde Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Deniz meltemiyle ünlü olan Ayvalık’ta mübadele öncesi Rumların ağırlıkla yaşadığı bir bölge olması nedeniyle özel bir kültürel dokusu, tipik Rum mimarisi örnekleri göstermektedir. Ayvalık sokaklarında 2 ya da 3 katlı tipik, cumbalı, sardunyalıklı, avlulu Rum evleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ayvalık, yaz ve kış konaklama imkanlarına sahip otel pansiyon ve apart otelleriyle oldukça keyifli, değişik alternatiflere sahip özel bir Ege Bölgesi tatil yeridir. Yerli, yabancı birçok turistin ilgisini çeken Assos, özellikle yaz aylarında harika bir atmosfere sahiptir.

Ayvalık Tatil Yerleri


Kartpostallarda karşılaşılabilecek doğallıkta bir güzelliğe sahip olan Ayvalık başlı başına doğal bir parktır.

Eski dönemlerde psikoterapi merkezi olarak kullanılan Tımarhane Adası Çamlık koyunun hemen karşısındadır.

Ayvalık Tatil Yerleri

Sarp kayalıklarda eski bir lav birikintisinin üzerinde yer alan Şeytan Sofrası yuvarlak bir sofraya benzemektedir. Tepedeki kayalardan biri üzerindeki büyük bir ayak izini andıran oyuğun Şeytanın Ayak İzi olduğuna inanılmaktadır. Şeytan Sofrası denize, koylara, çamlıklara hakim bir arazi üzerindedir. Ayvalık, Cunda Adası dahil diğer adalar ile Sarımsaklı bölgesini içeren panoramaya sahip olması, özellikle güneş batımı esnasında oluşan eşsiz güzellik yerli ve yabancı turistler tarafından beğeniyle izlenmektedir.

Cunda ve Ayvalık’ı gün batarken tepeden kuş bakışı görmek için ideal yerlerden biri de Cennet Tepesi’dir.

Ayvalık deniz sezonu Mayıs sonu – Kasım ayı başı arasındadır. Poyraz çıktığı zaman deniz çok soğuk ve sakin, dümdüz, cam gibi olur, çok güzel olur. Ayvalık’ta Sarımsaklı plajları ismi ile anılan bölge içerisinde 22 plaj bulunmakta olup, plajlar, isimlerini en yakın kamp veya otelden aldığı için bu isimleri ile anılmaktadır. Bölgede bulunan plajların hepsi halka açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.