Avşa Adası Tatil Yerleri

Avşa Adası Tatil Yerleri

Avşa Adasının temelini genellikle granit ve granodiyorit ana kayadan oluşan kumlu topraklar oluşturur. Topraktaki kum oranı oldukça fazladır. Granit taşlar adanın yüzeyine serpilmiş gibi bir görüntü verir. Yaygın olan tarım kültürü ve bağcılık faaliyetlerinden dolayı ağaçlar kesilmiştir. Adanın büyük bir bölümünü asmalar kaplamaktadır. Geri kalan alanlarda ise bodur çalılar, dikenli ve otsu bitki toplulukları, beyaz kum zambakları ve diğer çiçekler adanın yüzeyini kaplamaktadır.

Avşa Adası Tatil Yerleri

Avşa Adası, Marmara Bölgesinin ortasında yer almaktadır. Bu sebeple bölgesinin iklim özelliklerini taşır. Bunun yanı sıra Akdeniz ve Karadeniz ikliminin özellikleri de görülmektedir. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 30 derecenin üzerindedir. Yazın kuzeyden gelen rüzgarın oluşturduğu köpüklü denize girmek adanın en güzel yanıdır. Avşa’nın bir başka özelliği ise Haziran ayından Ekim ayına kadar denize girilebilme imkanının olmasıdır. Avşa ucuz tatil imkanı sunan çok sayıda pansiyon ile yerli turistler tarafından çok tercih edilen bir tatil yeridir.

Avşa Adası’nın önemli plajları; İncirlikoy Plajı, Karadut Plajı ve Tavşanlı Plajları merkeze yaklaşık 4 – 5 km uzaklıkta olup, Yiğitler köyüne bağlıdırlar. Plajlara ulaşım kendi aracınız veya taksi ile yapılabilir. Plajlar aileler tarafından tercih edilmektedir.

Avşa Adasının dört bir yanında bulunan koyları her gün turlar ile ya da kendi özel vasıtanızla gezme şansına sahipsiniz. Bu koyların en ünlüleri ise Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Değirmen, Manastır, Kumtur, Beyaz Saraya ve Yiğitler Köyündeki Altın Kum’dur.

Avşa’ya nasıl gidilir?
Avşa’ya İstanbul’dan deniz otobüsüyle yaklaşık 2 saat 45 dakika, Erdek’ten ise gemiyle 2 saatte ulaşılmaktadır. Yaz sezonunda İstanbul’dan düzenli deniz otobüsü seferleri bulunmaktadır. Hafta sonları ek deniz otobüsü seferleri vardır. Tekirdağ – Avşa ve Şarköy – Avşa seferi yapan büyük motorlar da iki saatte adaya ulaşma imkanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.