Assos Tatil Rehberi

Şu andaki adı Behramkale olan Assos’un ilk kuruluşunun MÖ. VII. Yüzyıla uzandığı belirtilmektedir. Assos, Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlıdır. Büyük şehrin karmaşasında ve gürültüsünden kaçarak bir kaç günlük bir tatil yapmak için Assos’a gidilebilir. Assos neredeyse yılın her mevsiminde çok sakin ve güzel bir tatil yeridir. Yazları Assos çok güzeldir ancak kışın da burada kalma imkanı bulabilirseniz, geçireceğiniz bir kaç günü hiç bir zaman unutamayacaksınız. Assos’ta güzel zaman geçirebilmeniz için sizin için hazırladığımız gezi rehberi işinize yarayacaktır. Assosun iskelesinde günün her saati ayrı keyiflidir. Sabah çok dingindir. Sabah kıyıda yapacağınız bir yürüyüşle güne zinde başlama imkanı bulursunuz. Biraz tepelere yürüyüş yapıp etrafı izlemenizi tavsiye ederiz. Tepeden baktığınızda antik kentin kalıntılarını, denizin mavisini ve biraz ötedeki Midilli adasını rahatlıkla görürsünüz.

Assos ta keyifli bir sabah yürüyüşünden sonra sahildeki masalarda nefis bir kahvaltı yaptıktan sonra güne devam etmeniz mümkün. Günün devamında isteğinize göre plajda denize girebilir veya çevre gezisi için çeşitli alternatiflerden birini seçersiniz. Assos tatilinizde Behramkale köyüne çıkarak antik kenti mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Ören yerindeki en önemli kalıntı Athena tapınağıdır. Assos festivali her yıl Eylül ayında bu tapınağın bulunduğu düzlükte yapılmaktadır. Günübirlik gezi için Truva antik kentini gezmeye gidebilir veya zeytinlikler arasından Küçükkuyu’ya gidip görebilir, Kazdağları’nın muhteşem görüntüsünde oksijen depolama imkanı bulabilirsiniz.

Assos’a Nasıl Giderim?

İstanbul’dan Assos’a gitmek için Gelibolu, Eceabat veya Kilitbahir’den feribota binerek karşı tarafa geçebilirsiniz.

İstanbul – Bandırma feribot tercih ederseniz; Bandırma – Balıkesir – Edremit – Akçay – Altınoluk – Küçükkuyu – Assos güzergahından Assos’a ulaşabilirsiniz.

Bandırmaya feribotla geçmek yerine yeni yapılan Osman Gazi köprüsünü kullanarak da Assos’a ulaşmanız mümkün.

İzmir – Assos Arası yaklaşık 260 km’dir. Ankara’dan Assos’ gitmek yaklaşık 695 kilometredir ve normal hızda 9 saat civarı sürmektedir.

Assos Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.