Amasya Gezi Rehberi

Antik çağın coğrafya bilgini Strabon’un memleketi, Ferhat’ın Şirin için dağları deldiği yer Amasya. Kente girer girmez bu daracık yerleşim alanında hemen göze çarpan tarih bizi şaşırtacak. Sarp kayalıklarla çevrili ve Yeşilırmak’ın ikiye bölündüğü bir düzlük üzerinde kurulmuş olan kent sanki Hitit, Pantus, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eserden oluşuyor. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına uzanan kentin adının Amazonlar’dan (Amasitler) geldiğine inanılıyor. Bu konuda bir başka rivayet de, elması ile meşhur olan bu bölgenin Elmaiye yani elma ili olarak anılarak sonradan Amasya’ya dönüştüğü…

Amasya Gezi Rehberi
Amasya Gezi Rehberi

Amasya gezilecek yerler açısından zengin ve çevresinde dolaşıp görmemiz gereken çok fazla yer olduğundan burada bir gece konaklamalı. Konaklamak ve yemek için iyi tesisler var.

Kenti dolaşmaya başlayabliriz.

Amasya Gezi Rehberi

Cumbaları Yeşilırmak’a uzanan tarihi Amasya evleri arasında taş yollar ve daracık sokaklarda yürümek çok keyifli.

15. yy’dan kalma Beyazid camii, 13. yy’dan kalma Burmalı Minare ve Gök Medrese, 7 .yy’da kilise olarak inşa edilen Fethiye Camisi, Kızlar Sarayı, günümüzde kütüphane olarak kullanılan Beyazıd Medresesi, Çelebi Mehmet Camisi ve Saat Kulasi, Selçuklular’dan kalma Gök Medrese gibi birçok tarihi yapı ve eseri dolaşıp, müzeye gelinir. Müzede ilginizi en çok İlhanlılar döneminden kalma mumyaların çekeceğine inanıyoruz.

Gezintiniz sırasında Yeşilırmak’ın böldüğü iki yakayı birbirine bağlayan Maydanos, Helkıs, Kuş köprülerinden geçeceksiniz.

Bu arada acıkırsanız cevizli ve haşhaşlı Amasya çöreği ile açlığınızı bastırabilirsiniz. Otellerin lokantalarından da yararlanabilirsiniz, konaklamasanız da. Kent içinde de her türden lokanta bulacaksınız.

Sıra Amasya Kalesi‘ne tırmanmaya geldi, biraz yorucu ama değer. Çünkü kalenin içindeki kral mezarlarını görüp, Cilanbolu kuyusuna taş atacak ve kuş bakışı Amasya, Yeşilırmak’a uzanan cumbalar, koca bir tarihe ait yapılar, köprüler, kenti saran sarp kayalıklara oyulmuş mezarlar ve kente yayılmış asırlık çınarlar göreceksiniz.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde hep önemli bir merkez olmuş Eski Amasya’da Yeşilırmak vadisinin güney yamacı boyunca irili ufaklı evler tatlı bir meyille yayılıyormuş. Zemin katları nehire doğru çıkmalı, üst katları cumbalı bu evlerne yazık ki sindirilememiş bir modernleşmenin kurbanı olarak yıkılmışlar, kıyıda köşede kalan tek tük evler ayak diremeye çalışıyorlar. Ancak şehrin en eski yerleşim birimi Hatuniye Mahallesi biraz direnebilmiş. Helkis mahallesi de kısmen korunabilmiş. Hattuniye mahallesindeki Hazeranlar Konağı restore edilerek geçmişi bugüne taşıyan güzel bir örnek oluşturulmuş. Bakılan her pencereden yaşayan bir şehrin, toplu bir uyumun, komşu hakkına saygının örneği olan bu mimari beyaz badanalı, kırmızı kiremitli evleriyle ne yazık ki büyük ölçüde korunamamıştır. kalan son örnekleri de yok olmadan görülmesinde yarar var. Özellikle mimariye ilgisi olanlar için çok değerli olduğu kanısındayız..

Amasya’dan ayrılmadan 7 km. uzaklıktaki Ziyaret Kasabası’na gidip, Aynalı Mağara ve Kral Mezarlarını görmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.