Amasra Tatil Yerleri

Amasra Tatil Yerleri

Amasra ilçesi Bartın’ın kuzeyinde yedi tepe, beş yarım ada ve iki ada üzerinde kurulmuştur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra toprak altında bulunan madenleri ile de ünlü bir ilçedir. Amasra’nın bilinen ilk ismi Sesamos’dur. Bol miktarda taş kömürü çıkarılmaktadır. İlçede madencilik faaliyetlerinin başlaması ile buraya yapılan göçlerde artmıştır. Birçok insan için önemli bir geçim kaynağı olmuştur. İlçenin kuzeyinde Kuşyakası, doğusunda Karabalçık ve güneydoğusunda ise Esenler Dağları yer almaktadır. Amasra yaz aylarında tatilci akınına uğrayan önemli tatil yerlerinden biridir.

Amasra Tatil Yerleri

Yüz ölçümü 115 kilometrekare olan ilçenin 2000 yılı sayımına göre toplam nüfusu 16.483’dür. İlçenin ekonomisi genel anlamda maden ocaklarına dayansa da kırsal kesimde tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Tarihi çok eskilere dayanan ağaç oymacılığı günümüzde Amasra’da devam etmektedir ve insanlar için önemli bir geçim kaynağıdır.

İlçenin en önemli ekonomik kaynaklarından biri de turizmdir. Doğal yapısı ve güzellikleri ile sahip olduğu 3000 yıllık tarihi geçmişi sayesinde 1940’lı yıllardan beri turizme açık bir hale gelmiştir. Bir diğer gelir kaynağı ise ilçede yapılan balıkçılıktır.

Amasra’da görülmesi gereken başlıca eserler ya da bölgeler : Kuş Kayası anıtı, Bedesten, Tavşan Adası, Fatih Camii, İç Kale Mescidi.

Karadeniz’e tatil için gitmeyi düşünüyorsanız, ucuz tatil imkanı sunan Amasra mutlaka görülmesi gereken Karadeniz Bölgesi tatil yerlerinden biridir.

One thought on “Amasra Tatil Yerleri

  • Nisan, 2013 tarihinde, saat 6:29 pm
    Permalink

    Amasra doğal güzellikler açısından çok güzel bir tatil yeri. Üç yıl önce yaz tatili için gitmiştim. Temmuz ayında olmamıza rağmen fazla terlemedik. Denizi de çok güzel.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.