Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı’da Ne Yenir?

Ege Deniz’inde kıyısı olan Çeşme İzmir’e yakın olmasından dolayı da ilgi çekmektedir. Son yılların popüler tatil yerlerindendir. Tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajı ile ünlüdür.

Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı’nın kireçli ve kumlu toprağında yetişen kavunu çok ünlüdür. Kavunun özelliği tatlı ve sert olmasıdır. Yerken de yoğun kavun kokusunu hissedersiniz. Alaçatı’nın bir de yılbaşı kavunu vardır bu kavunu Eylül ayında ipe asıp yere değdirmeden saklarsanız yeni kavun sezonuna kadar dayanır.

Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı’da Mersin liman mevkiinde çipura çiftliği vardır ve buradan taze balık alabilirsiniz.

Alaçatı’da mevsiminde küçük sakız enginarı yemelisiniz çok lezzetlidir.

Hemen her dondurmacıda bulunan sakız dondurmasından yemelisiniz. İmren tatlı ve helva evinin sakızlı ve mercan köşkü dondurmasını denemelisiniz çok güzel. Sakızlı kurabiyesini de denemelisiniz farklı bir tat sunulmaktadır. Çeşme yarımadasının karşısında bulunan sakız adasından sakız gelmektedir. Bu sakızdan yapılan sakız reçelinden almalısınız. Sakız reçelini sütlaç ve muhallebiye koyabilirsiniz çok lezzetli olmaktadır.

Alaçatı’da son yıllarda eski evler alınarak restore edilmektedir.  Keyifli yemek yenilecek yeni mekanlar olarak hizmet vermektedirler.

Liman içinde bulunan Fahir Balık Restoranında kömür ateşinde ızgara balık yemelisiniz çok lezzetlidir. Salaş fakat temiz bir restoran ve fiyatlar da makul.

Ege zeytinlerinden olan Hurma zeytin’i tatmalısınız. Bu zeytin dalında olgunlaşmakta olup çok lezzetlidir.

Alaçatı’nın şaraplarını da denemelisiniz. Sakızlı kahveyi de Alaçatı kahvelerinde içebilirsiniz bu kahve közde pişirildiği için çok lezzetli tatmalısınız.

Köy pazarından taze mevsim otlarından alabilirsiniz. Hafta sonu kurulan antika pazarından ilginç el emeği eserler alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.