Akyaka Gökova Körfezi Gezi Rehberi

Sakar Geçidi’nden inen virajlı yol ovaya inerken Akyaka’ya ayrılıyor. Sağa dönüp çamlar arasından Akyaka’ya giriyorsunuz. Bu sapağı geçerdeniz, Marmaris – Muğla kavşağından sola dönün. (Marmaris tarafına değil) Bu yolun bitiminde sola dönüp Azmak denilen pırıl pırıl dereyi izleyin.

Muğla – Marmaris yolunun 15. km’sinde başlayan Sakar Geçidi’nden ovaya doğru kıvrılarak inen 7 km’lik yolu ya giderken ya da dönerken günışığında geçmelisiniz. Ovanın ve Gökova Körfezi’nin manzarası gerçekten başdöndürücüdür. Yol kenarında manzara seyretmek için park yerleri vardır. Aracınızı kenara çekin ve düşlere dalın. Körfez çoğu zaman sisler içindedr ve daha da düşsel bir manzara sunar.

Akyaka Gökova Körfezi Gezi Rehberi
Akyaka Gökova Körfezi Gezi Rehberi

Akyaka’ya girişte derenin “azmak” üzerine kurulmuş lokantalar iyi bir yemek molası vermek için en güzel yerdir. Çevrenin balıkçılarının ağlarına takılan en iyi balıklar buraya gelir. Hakkı verilerek pişirilir. Yanına salatanın hası yapılır. Azmak boyundaki lokantaların hepsinde taze balık buabilirsiniz. Fiyatını önceden konuşun. Hergün değişebilir.

Akyaka’nın özel mimarisi hemen dikkatinizi çekecektir. Sağınızda solunuzda ahşap yapıların en güzelleri sıralanıyor. Özenmemek, imrenmemek zor.

Hani kamyonların arkasına yazılan yazılardan birinde “Nazar etme ne olur, çalış, senin de olur.” Yazar ya, o misal, haset etmeyin, sizin olmasa da bu evlerde birkaç gece konaklayabilirsiniz. Akyaka’nın otelleri, pansiyonlarının çoğu bu güzel mimarinin, bir kısmı da Nail Çakırhan’nın yapısıdır. Çağıl çağıl akan ve içinde ördeklerin, kazların oynaştığı dere kimi otellerin, evlerin bahçelerinin içine girip çıkar. Denize ulaşınca başka bir maceraya başlar.

Akyaka gezi rehberi için şehir merkezinin içine girip orman alnına doru ilerlerken sola dönerseniz plaja çıkarsınız. Deniz sığ ve dalgalı olduğı için biraz bulanıktır. Azmak derenin denizle buluştuğu noktadır burası. Dilerseniz tekneyle Azmak’a girebilir ve bereber suda kocaman tatlısu balıklarını seyredebilirsiniz.

Şehir merkezinin hemen yanı başında başlar yemyeşil çam ormanı. Orman genel müdürlüğü tarafından düzenlenen kamp ve piknik alanında bir lokanta var. Ayrıca konaklamak için de bungolovlar var. Denize ormanın gizlediği küçük kumsallı koylardan girmek için daha ötelere gitmek gerekiyor. Akyaka’dan tekne kiralayarak ya da yürüyerek bu koylara ulaşabilirsiniz.

Yıllardır Tartışması süren ama yapımı ve işletmesi bir türlü önlenemeyen kemik santral ile ilgili tartışmaları bir de Gökva Körfezi’ni gördükten sonra düşünün. Fazla söze gerek kalmadan Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Gökova Körfezi’ni savunanlar arasında yerinizi alacağınızdan hiç kuşkumuz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.