Akçay Tatil Yerleri

Akçay Tatil Yerleri

Akçay Kazdağları’nın eşsiz yemyeşil güzellikleri ile Ege Denizi’nin mavi sularının buluştuğu ve burada yaşayanlara ya da turistlere tarifsiz bir huzur kaynağı olan tatil beldesidir. Kordon Boyu, Sarıkız Heykeli, denizin içinden fışkıran tatlı su ve sahip olduğu temiz sahilleri ile her yıl binlerce insanı kendisine çekmektedir. Kış aylarında 20.000 olan bölgenin nüfusu yaz aylarında ise 100.000 kişiye ulaşmaktadır. Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı olan Akçay özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğramaktadır.

Akçay Tatil Yerleri

Tertemiz bir denize sahip olan Akçay’ın denizi içinden çıkan doğal tatlı su kaynakları nedeniyle soğuktur. Esintili havası sayesinde yazın sıcak günlerini fazla bunalmadan geçirebilirsiniz. Akçay’da her bütçeye yönelik tatil imkanı bulunmaktadır. Lüks otellerin yanında uygun fiyatlı otel, pansiyon ve apartlar tatilcilere ucuz tatil imkanı sunmaktadır.

Kuzeyinde bulunan Kazdağı, Eybek Dağı ve Gürgen Dağı’nın içerisinde kalan Akçay deniz kenarında kurulmuş bir yerleşimdir. Akçay’da Kazdağları’ndan gelen ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında etrafınızı saran çay ve dereler tam da piknikçiler için kusursuz bir ortam oluşturmaktadır. Bu sayede sadece denizi için değil diğer doğal güzellikleri ile de birçok insanı cezbetmektedir.

Bununla birlikte yaz aylarında bu dere ve çaylar kuru ve sıcak hava nedeniyle kuruyabilir. Kış aylarında tekrar canlanmaya başlayan der ve çaylar zaman zaman su taşkınlarına neden olabilir.

Akçay sınırları içinde en yüksek dağ Kazdağı’dır. Dağın Sarıkız Tepesi 1767 m yüksekliktedir.

Akçay’da gezilecek yerler:
Akçay’a 6 km uzaklıktaki Pınarbaşı ve Güre kasabası çevresi yörenin önemli piknik alanlarıdır. Güre kaplıcaları Akçay’a 2 km uzaklıktadır. Sütüven şelalesi Akçay’a 2 km Kızılkeçili çevresinde, Kazdağı’ndan gelip yüksek bir tepeden dökülen şelalede yaz aylarında yüzmek mümkündür. Akçay civarında birçok özel piknik alanı ile uygun fiyatlara alabalık yiyebileceğiniz güzel restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca Akçay’dan Ören ve Ayvalık’a gitmek isteyenler için düzenli motor seferleri vardır.

Akçay’a nasıl gidilir?
İzmir’den Akçay’a mesafe 192 kilometre olup, otomobille yaklaşık 3 saat sürmektedir.
İstanbul’dan Akçay’a mesafe 481 kilometre olup, otomobille yaklaşık 7 saat 20 dakika sürmektedir.
Ankara’dan Akçay’a mesafe 641 kilometre olup, otomobille yaklaşık 8 saat 15 dakika sürmektedir.

2 thoughts on “Akçay Tatil Yerleri

 • Haziran, 2013 tarihinde, saat 4:58 pm
  Permalink

  Hi, thanks for sharing. I’m wondering if it’s OK to copy some of the text in my site?

  Yanıtla
 • Haziran, 2013 tarihinde, saat 11:47 pm
  Permalink

  Aşırı yapılaşma sahilleri bozdu ama Akçay eskisi gibi doğallığını korumayı başaran ender tatil yerlerinden biri.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.