Ağva Tatil Yerleri

Ağva Tatil Yerleri

İstanbul’a yakın tatil yerlerinden biri olan Ağva, sahip olduğu yemyeşil doğası ve her iki yanında bulunan Göksu ve Yeşilçay nehirleri ile insanlar için tam bir huzur kaynağıdır. İstanbul’a 97 km uzaklığında ve Şile İlçesinin bozulmadan kalmış yerleşimlerinden biridir. Önceleri sadece insanların yaz ya da bahar aylarında tercih ettikleri yer günümüzde kış aylarında da insanları şehrin gürültüsünden kurtulma imkanı sağlamıştır.

Ağva Tatil Yerleri

Ağva geçmişten günümüze bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlıların kalıntılarını burada ya da etraftaki köylerde görmek mümkündür. Bugünkü Ağva sakinlerinin 14. yüzyılın ikinci yarısında buraya yerleşen Türkmen boyunun çocukları oldukları bilinmektedir.

Karadeniz kıyısında 3 km uzunluğunda bir sahile sahiptir. Yerleşim iç bölgelerde olduğu için genellikle bu sahil yılın her günü temiz olarak kalmaktadır. Ağva balık tutmayı sevenler içinde vazgeçilmez mekanlarından biridir. Hem Karadeniz’e kıyısı olması hem de iki nehre sahip olması nedeniyle birbirinden farklı balık türlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Ağva Tatil Yerleri

Ağva’da konaklamak da insanlar için çok kolaydır. Genellikle Göksu Nehri kıyısında kurulmuş olan oteller insanlara oldukça kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Ağva, güzel denizi ucuz tatil imkanlarıyla çok tercih edilen Marmara Bölgesi Gezi Yerlerinden biridir.

One thought on “Ağva Tatil Yerleri

  • Nisan, 2013 tarihinde, saat 7:56 pm
    Permalink

    Ağva İstanbulda yaşayanlar için mükemmel bir tatil yeri. Hafta sonu gezileri için tavsiye ederim ama trafik biraz sorun oluyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.