Abant – Bolu Tatil Yerleri

Abant – Bolu Tatil Yerleri

Abant ve çevresi yılın dört mevsimi tatilcilerin uğrak mekanlarından biridir. Huzur dolu doğal ortamıyla her yıl birçok insanı kendisine çekmektedir. Abant Gölü 1.28 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor ve en derin yeri ise 18 metredir. Gölün etrafında ise köknar, çam ve kayın ağaçlarından oluşan bir orman yer almaktadır. Gölün çevresi 6.5 km‘dir. Gölün etrafında tur atmak insanlara inanılmaz bir huzur verir. Abant doğa yürüyüşü meraklıları için eşi bulunmaz bir yerdir.

Abant - Bolu Tatil Yerleri

Sadece insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar için de tam bir cennet gibidir. Abant’ın çevresinde birçok türde bitki ve hayvan bulunmaktadır. Gölde olta balıkçılığı yapılmaktadır. Birbirinden lezzetli alabalıklar ile insanlar burada dinlenirken aynı zamanda güzel yemekler yeme fırsatını da yakalarlar.

Abant her mevsim insanlara farklı bir güzellik sunar. Kış ayları boyunca kar manzarası ile kaplıdır. Göl kışın tamamen buz tutar. Bu sebeple kışı gölün etrafında fayton ya da kızaklar ile dolaşmak mümkündür. İlkbaharın gelmesiyle gölde hayat başlıyor. Gölün yüzeyi nilüferler ile renkleniyor. Aynı zamanda etraftaki yeşillik gölün güzelliğini bir kat daha artırıyor. Abant piknik yeri olarak son derece uygun bir yerdir.

Abant’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ise, Samet Yaylası, Örencik Yaylası ve Mudurnu yolundan ova manzarasıdır.

Abant sadece otellerde kalmak için değil, günübirlik gezi için de son derece uygundur. Ankara ve İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 225 km olup her iki şehrimize de hemen hemen eşit mesafededir. Bu durum Ankara ve İstanbul’da oturan dost ve akrabaların hafta sonu tatili için buluşup piknik veya tatil yapabilecekleri eşsiz bir mekan olması sonucunu doğurmaktadır. Birbirlerini her zaman göremeyen dostların bir araya gelebileceği bundan güzel ortam olabilir mi?

Abant’a nasıl gidilir?

Abant İstanbul ve Ankara yolunun ortasında iki şehre de eşit uzaklıktadır. Abant’ın Bolu’ya uzaklığı ise, 32 kilometredir. E-5 üzerinden Bolu dağına çıkmadan İstanbul yolu üzerinde. Aracınız ile İstanbul’dan geliyorsanız Kaynaşlı yol ayrımından Bolu dağına çıkabilir, oradan Abant kavşağına sapabilirsiniz. Daha sonra her tarafı ağaçlarla çevrili muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde 21 kilometrelik bir yol sonunda Abant Gölüne ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.